Zmiana rezydencji podatkowej
Zastanawiasz się jak przebiega zmiana rezydencji podatkowej? O czym w takim wypadku należy pamiętać? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te, a także inne pytania.
2021-12-02, 08:25

Zmiana rezydencji podatkowej

Wiele osób przenosi się do innego kraju z powodu chęci poznania nowego miejsca i kultury, jednak są osoby, których to sytuacje życiowe zmuszają do przeniesienia swojego życia za granicę. Kiedy w takim wypadku konieczna jest zmiana rezydencji podatkowej? W jakim przypadku możemy o niej mówić? Dowiesz się z tego wpisu. 

Zmiana rezydencji podatkowej - kiedy można o niej powiedzieć?

Czy zmiana miejsca zamieszkania na inne państwo jest równoznaczna ze zmianą rezydencji podatkowej? W przypadku, gdy osoba podejmuje kilkuletnią pracę za granicą, natomiast najbliższa rodzina oraz "życie" tej osoby pozostaje w kraju, nie możemy mówić o zmianie rezydencji, podobnie jak i w przypadku administracyjnego wymeldowania. W celu przeniesienia rezydencji podatkowej, konieczne jest przeniesienie całego swojego życia poza granicę państwa - działalność osobistą, towarzyską, a także gospodarczą. 

zmiana rezydencji podatkowej

Co oznacza podwójna rezydencja podatkowa?

Podczas omawiania pojęcia, jakim jest zmiana rezydencji podatkowej, warto napomnieć czym jest podwójna rezydencja podatkowa. Dzieje się tak w przypadku, gdy uzyskuje się rezydencję w innym kraju, natomiast najbliższa rodzina pozostaje na terenie Polski. Choć opodatkowanym jest się w obu krajach, nie oznacza to, że podatek płaci się podwójnie. Jest to uregulowane w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli widzisz swoją szansę na życie w innym kraju, nie zapomnij o wszelkich kwestiach podatkowych. 

KONTAKT / AUTOR
Panasiuk & Partners
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.