Jak zmienić rezydencję podatkową?
Zastanawiasz się jak zmienić rezydencję podatkową? Na to pytanie postaramy odpowiedzieć się w poniższym wpisie.
2021-09-13, 10:25

Jak zmienić rezydencję podatkową – najważniejsze informacje

Wiele osób zastanawia się jak zmienić rezydencję podatkową. Nie jest to niemożliwe, jednak trzeba się w tym przypadku mierzyć z konsekwencjami.

Jak zmienić rezydencję podatkową?

Jeśli chcemy rozliczać podatki w innym kraju, problemu nie stanowi jej uzyskanie, a utrata rezydencji w Polsce. Liczyć się wtedy musimy z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania, a także zapłatą od wyjścia.

Jak zmienić rezydencję podatkową?

Zmiana rezydencji podatkowej – kto może ubiegać się o nią ubiegać

Jeśli chodzi o to jak zmienić rezydencję podatkową, to nie każdy kwalifikuje się do takiej zmiany, o czym należy pamiętać przed podjęciem takich kroków. Kto zatem musi rozliczać swoje podatki w Polsce?

  • osoby, których centrum interesów osobistych, lub gospodarczych znajdują się na terenie Polski. 
  • lub przebywa w Polsce więcej niż 183 dni w roku podatkowym.

Aby zmienić rezydencję podatkową, nie można spełniać żadnego z powyższych warunków. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad podjęciem tych kroków, warto najpierw przeliczyć jak długo przebywasz na terenie Polski w ciągu danego roku kalendarzowego.

Obliczenie jak długo przebywa się na terenie Polski to nie problem, jednak ustalenie centrum interesów osobistych, czy też gospodarczych może budzić wątpliwości. Według Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie termin interesy osobiste oznacza powiązania rodzinne, aktywności społeczne, polityczne, czy też przynależność do organizacji.  Z kolei powiązania gospodarcze to między innymi posiadany majątek, miejsce prowadzenia działalności majątkowej, czy też inwestycje i kredyty. 

KONTAKT / AUTOR
Panasiuk & Partners
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2023.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.